Přijímací řízení na SŠ

Informace k přijímacímu řízení

Ve Zlínském kraji proběhnou v tomto školním roce jednotné přijímací zkoušky formou testů CERMAT. Platí pro všechny uchazeče o studium maturitních oborů.

Následující text je stručným průvodcem nejdůležitějšími termíny a změnami v přijímacím řízení na střední školy. Podrobnější informace naleznete na stránkách www.zkola.cz nebo na www.burzaskol.cz, což jsou informační portály Zlínského kraje týkající se volby střední školy a přijímání na SŠ.

Časový harmonogram a postup při přijímacím řízení:

• Pro první kolo přijímacího řízení může uchazeč podat tři přihlášky. Na jeden obor v konkrétní škole lze podat pouze jednu přihlášku, nejlépe přes elektronický systém.
  • Přihlášky pro první kolo odevzdá zletilý uchazeč nebo zákonný zástupce nezletilého uchazeče přímo ředitele SŠ v termínech:  do 30.11. do oborů s talentovou zkouškou, do 20.2. do ostatních oborů vzdělávání. Do uvedených termínů musí být přihláška zaregistrována na příslušných středních školách.
  • Součásti podání přihlášky je vyplnění v systému s vložením příloh:
    a) Klasifikace z posledních dvou ročníků základní školy
    b) pokud je nutná povinná lékařská prohlídka, vydá ho ošetřující lékař na formuláři  s vyplněným studijním oborem, pro který je lékařská prohlídka nutná
  • Odeslání do systému či odevzdání vyplněných přihlášek ředitelům vybraných SŠ zajistí uchazeč nebo zákonný zástupce uchazeče do 20.2.2024
  • Jednotná přijímací zkouška, jež se koná formou písemného testu ze vzdělávacího oboru Český jazyk a literatura a písemného testu ze vzdělávacího oboru Matematika a její aplikace ve dvou termínech, je stanovena v řádném termínu na dny:
    (www.cermat.cz)
    Čtyřleté obory a obory nástavbového studia:PRVNÍ TERMÍN:  12. dubna 2024
    DRUHÝ TERMÍN:  15. dubna 2024
    Obory šestiletých a osmiletých gymnázií:PRVNÍ TERMÍN: 16. dubna 2024
    DRUHÝ TERMÍN: 17. dubna 2024
    náhradní termíny:  29. a 30. dubna 2024

Jednotná přijímací zkouška se nekoná při přijímacím řízení do oborů vzdělání se závěrečnou zkouškou, do oborů vzdělání s výučním listem, do oborů zkráceného studia a do oborů vzdělání středních škol skupiny 82 Umění a užité umění. Možnost konání školní přijímací zkoušky tím není dotčena, kromě oborů vzdělání v konzervatoři.

• Termín zveřejnění výsledků prvního kola přijímacího řízení: 15.5.2024
  • Ředitel SŠ může vyhlásit druhé a případně další kola přijímacího řízení až do naplnění plánovaného stavu.

Přijímací řízení na SŠ a VOŠ (stránky Zlínského kraje)

Prezentace KU – přijímací řízení pro rok 2024-2025

Co dělat, když nejste v prvním kole přijati

Jak napsat odvolání proti nepřijetí na střední školu