Celostátní finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR

Ve čtvrtek 13. června 2024 se v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice uskutečnilo žákovské mistrovství republiky v chemii. Celostátní finále největší chemické soutěže přivítalo 37 nejúspěšnějších žáků, kteří postoupili z krajských kol. Za naši školu soutěžil žák 9. A Lukáš Fabík. Celkem se letošní soutěže zúčastnilo více než 22 000 žáků osmých a devátých tříd, což představuje rekordní účast. Vysoký zájem o soutěž dokládá, že chemie začíná být u mladých vnímána jako atraktivní obor, který dokáže nabídnout kvalitní a perspektivní možnosti studijního i pracovního uplatnění.

Finálové klání se skládalo ze dvou částí. Teoretické znalosti prověřil písemný test, praktické dovednosti laboratorní práce. Součet bodových zisků z obou částí soutěže určil celkové pořadí. Podle slov Lukáše byly teoretické příklady hodně těžké a pokusy náročné, ale zajímavé. Lukáš zvládl finále výborně, umístil se na 25. místě z 37.

Kromě soutěže nabídl finálový den také přitažlivý zábavně-vzdělávací program. Pro finalisty a jejich doprovod byly připraveny ukázky efektních chemických experimentů, doprovázející rodiče a učitelé absolvovali komentovanou exkurzi v prostorách fakulty a vyvrcholení programu patřilo interaktivnímu workshopu molekulární gastronomie. Ten se zaměřil na využití chemických procesů při přípravě netradičních pokrmů a přítomní diváci mohli vzniklé produkt ochutnat.

O Lukášovi jsme v průběhu roku psali několikrát, ať už v souvislosti s touto soutěží nebo soutěžemi matematickými, a vždy to byly zprávy o jeho úspěších. Lukáš si ale poradí i s olympiádou v českém jazyce, daří se mu v angličtině, má přehled o historii atd. V září nastoupí na Gymnázium Františka Palackého ve Valašském Meziříčí a kdo ví, kam ho pak jeho odborné zájmy nasměrují.

Lukášovi děkujeme za výbornou reprezentaci školy a přejeme mu úspěchy v osobním životě i při studiu.

A jedna zajímavost na závěr: V rámci slavnostního vyhlášení výsledků byla udělena i cena Talent roku. Tu získal teprve osmiletý žák třetí třídy ze ZŠ v Brandýse nad Labem, který se soutěže zúčastnil v těžké konkurenci osmáků a deváťáků a dokázal se probojovat až do pražského regionálního finále.

PhDr. Pavla Čučková, zástupkyně ředitelky školy