Preventivní program Vaříme, vaříme kašičku

Ve středu 22. května se děti ze 4. ročníku zúčastnily preventivního programu s názvem Vaříme, vaříme kašičku. Dvouhodinový program vedl Ing. Jan Plšek, metodik prevence. Nejprve viděly pohádku o tom, jak pejsek a kočička pekli dort. Děti měly být pozorné, protože následovaly otázky na to, které ingredience v dortu byly. Došli také k tomu, jak se pejsek i kočička chovali. Pejsek spíše sobecky, když prosadil všechny suroviny, které má rád. Naopak kočička byla ohleduplná a ustoupila, protože měla pejska ráda a nechtěla se hádat. Také děti ve třídě někdy sobecky prosazují to své a jiní tiše ustupují. Na této pohádce si měly děti uvědomit, že třída – kolektiv je jako dort. Do něj dává každý žák nějakou „ingredienci“ a pokud dává špatné věci (chování), bude dort nejedlý a nikomu ve třídě nebude dobře.

Další příběh měl 4 výrazné hrdiny, které si děti zahrály ve dvojicích. Bylo pro ně těžké vžít se do rolí zlých, sebestředných žáků a jednat jako oni. Během příběhu se měly několikrát rozhodnout, jak se zachovají. Samy za sebe by jednaly lépe, ale postavy měly špatné vlastnosti, takže příběh dopadl nejhůř, jak mohl. Děti pochopily, že v každé situaci mají možnost volby a záleží na každém, jak jejich kolektiv bude vypadat. Budou spolužáky ještě pět let, takže je důležité, aby se snažili.

Mgr. Alena Holešovská