Dějepisná exkurze do KT Auschwitz a Birkenau

V pátek 19.5. 2023 se naše třídy 9. A a 9. B vydaly do Muzea holocaustu v Osvětimi na vzdělávací program. O událostech v koncentračním táboře v Osvětimi jsme se letos učili v dějepise a pan učitel nám také pouštěl film, ve kterém jsme se dozvěděli, jak hrozné věci se tam děly.

Vyrazili jsme v brzkých ranních hodinách (přesně v 4:50) z Kelče. Kolem osmé hodiny jsme dorazili do Osvětimi. Tam nám přidělili česky mluvící průvodce. Provázeli nás po táboře, popisovali události, které se zde děly, ukazovali fotografie, které se dochovaly dodnes, a také věci, které zde po vězních zůstaly. Navštívili jsme oba koncentrační tábory, Auschwitz i Birkenau. Vždy jsme dostali prostor na otázky,
na které nám pan průvodce uměl vždy zasvěceně odpovědět. Říkal nám, že ještě stále je možné získat informace od pamětníků, kteří do Osvětimi jezdí v den oslav osvobození. Letos jich tam už bylo jen 18.
Tato exkurze byla pro nás velmi cenná hlavně proto, že jsme si uvědomili, jak bezvadné je žít v míru.

Účastníci vzdělávacího programu